تقریباً دستگاه راننده لاهیجان فوریت های پزشکی

تقریباً: دستگاه راننده لاهیجان فوریت های پزشکی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار پزشکی تبدیل سلول‌های خون به نورون!

دانشمندان دانشگاه استنفورد روش منحصر به فردی را اختراع کرده‌اند که سلول‌های خونی را جهت درک بهتر از اوتیسم و اسکیزوفرنی به نورون‌های ارزشمند تبدیل می‌کند.

تبدیل سلول‌های خون به نورون!

تبدیل سلول های خون به نورون!

عبارات مهم : تبدیل

دانشمندان دانشگاه استنفورد روش منحصر به فردی را اختراع کرده اند که سلول های خونی را جهت درک بهتر از اوتیسم و اسکیزوفرنی به نورون های ارزشمند تبدیل می کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، یک تیم از محققان دانشگاه استنفورد موفق به گرفتن عنصرهای قلب و تبدیل آنها به عنصرهای سر شدند! محققان دانشکده پزشکی استنفورد، سلول های خون انسان را به طور مستقیم به سلول های مغزی تبدیل کردند.

آنها یک سلول سیستم ایمنی را به یک سلول کاملا متفاوت با شکل و عملکرد متفاوت تبدیل کردند. تیم امیدوار است تا یک روز از این تکنیک جهت مطالعه مغز بیماران از طریق یک نمونه خون راحت استفاده کند.

تبدیل سلول‌های خون به نورون!

“ماریوس ورنیگ”، محقق دانشکده پاتولوژی و عضوی از موسسه زیست شناسی سلول های بنیادی استنفورد گفت: گرفتن خون یکی از راحت ترین روش به دست آوردن نمونه بیولوژیکی هست. تقریبا هر بیمار که به بیمارستان می رود یک نمونه خون از او می گیرند و اغلب این نمونه ها جهت مطالعه در آینده منجمد و ذخیره می شوند.

وی افزود: روش ابداعی ما یک پیشرفت است که امکان مطالعه بیماری های پیچیده را با مطالعه تعداد زیادی از بیماران فراهم می کند.

دانشمندان دانشگاه استنفورد روش منحصر به فردی را اختراع کرده‌اند که سلول‌های خونی را جهت درک بهتر از اوتیسم و اسکیزوفرنی به نورون‌های ارزشمند تبدیل می‌کند.

این تبدیل از طریق یک فرایند به نام Transdifferentiation اتفاق می افتد که یک فرآیند طبیعی تبدیل سلولی هست. این روش می تواند تنها از یک میلی لیتر خون، بیش از 50 هزار نورون تولید کند و این روند حدود سه هفته طول می کشد.

این فرآیند تبدیل هم می تواند با نمونه های خون تازه و هم با نمونه های منجمد انجام شود.

“ورنیگ” در سال 2010 این روش را توسعه داد و به همکاران خود نشان داد که چگونه سلول های پوست موش را به نورون تبدیل می کند.

تبدیل سلول‌های خون به نورون!

در مراحل اولیه تحقیق، وی نتیجه گرفت که سلول ها می توانند تقریبا به هر نوع بافتی تبدیل شوند. وی می خواست نشان دهد که چگونه این فرآیند می تواند روی انسان اعمال شود. با این حال، در ایجاد سلول های چندگانه مشکلاتی وجود داشت.

“ورنیگ” گفت: تولید این سلول های بنیادی از تعداد زیادی از بیماران، پرهزینه و سخت هست. علاوه بر این، نمونه گیری از سلول های پوست مشمول بر یک روش تهاجمی و دردناک هست. چشم انداز تولید این گونه سلول ها از صدها بیمار تقریبا غیرممکن است و به برنامه ریزی پیچیده مجدد نیاز دارد.

دانشمندان دانشگاه استنفورد روش منحصر به فردی را اختراع کرده‌اند که سلول‌های خونی را جهت درک بهتر از اوتیسم و اسکیزوفرنی به نورون‌های ارزشمند تبدیل می‌کند.

محققان اظهار داشتند که از لحاظ فنی امکان تبدیل سلول های پوست به سلول های عصبی به طور مستقیم وجود دارد. با این حال، مورد نیاز است ابتدا سلول های پوستی بیوپسی شده است در آزمایشگاه رشد پیدا کنند.

روند فشرده بودن زمان، امکان جهش های ژنتیکی که در سلول مهم انسان موجود نیست را زیاد کردن می دهد. بنابراین تیم نیاز به یک روش کارآمدتر جهت ساختن این نورون ها داشت.

تبدیل سلول‌های خون به نورون!

“ورنیگ” تمرکز خود را روی سلول های T که سلول های ایمنی موجود در خون هستند، معطوف کرد.

سلول های T، بدن انسان را با کشتن سلول های آلوده یا مستعد سرطان محافظت می کند. آنها ذاتا کاملا مخالف نورون هستند. نورون ها خیلی بلندتر و باریک تر هستند و قادر به هدایت امواج الکتریکی بین سلول ها هستند. ولی با وجود لیست بلندی از تفاوت های سلول های T با نورون ها، “ورنیگ” و همکارانش موفق شدند سلول ها را در عین شگفتی، به آسانی به نورون تبدیل کنند.

“ورنیگ” گفت: این کار به نوعی شوکه کننده است که چگونه سلول های T را فقط طی چند روز به سادگی به نورون های کاربردی تبدیل کردیم. سلول های T سلول های بسیار تخصصی ایمنی با یک شکل گرد راحت هستند، به طوری که تبدیل سریع آنها غافلگیر کننده است.

نورون های ایجاد شده است در این فرآیند دقیقا همانند نورون های انسانی که ما با آن متولد می شویم، نیستند. این نورون ها قادر به تشکیل سیناپس بین خودشان نیستند. با این حال، آنها می توانند وظایف پایه نورون ها را با موفقیت انجام دهند.

این نورون ها به اندازه کافی جهت درک بهتر محققان از مسائلی نظیر اسکیزوفرنی و گرایش های اوتیستیک خوب هستند.

“ورنیگ” گفت: ما اکنون راهی مستقیم جهت بررسی عملکرد نورونی صدها نفر از افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی و اوتیسم هستند، داریم. جهت چند دهه ما چند سرنخ راجع به ریشه های این اختلالات و نحوه برخورد با آنها داشته ایم. ولی اکنون می توانیم به بسیاری از سوالات پاسخ دهیم.

واژه های کلیدی: تبدیل | محققان | مطالعه | بدن انسان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz