تقریباً دستگاه راننده لاهیجان فوریت های پزشکی

تقریباً: دستگاه راننده لاهیجان فوریت های پزشکی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نفت دربرابر غذای روسی!

اخیرا علی اکبر ولایتی، مشاور رهبری در امور بین الملل که البته این تنها یکی از مشاغل او از 37 شغل و سمت دیگرش هست، به روسیه سفر کرده هست. سفری که به قول او مهمتر

نفت دربرابر غذای روسی!

نفت دربرابر غذای روسی!

عبارات مهم : ایران

اخیرا علی اکبر ولایتی، مشاور رهبری در امور بین الملل که البته این تنها یکی از مشاغل او از 37 شغل و سمت دیگرش هست، به روسیه سفر کرده هست. سفری که به قول او مهمترین دستاورد ملاقات دوساعته اش با پوتین «سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران» بعد از تحریم های اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی هست. خبری که در ابتدا شگفتی همگان را برانگیخت، ولی طولی نکشید که با تصویر العمل سخنگوی ریاست جمهوری و وزیر انرژی روسیه همه چیز در هاله ای از ابهام فرو رفت.

نفت دربرابر غذای روسی!

چرا که ساعتی بعد دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در پاسخ به سوالات خبرنگاران در این باره گفت: «نمی تواند چنین چیزی را تایید کند». همچنین به طور همزمان وزیر انرژی روسیه نیز از علاقه مندی روسیه جهت اجرای «برنامه نفت در برابر کالا» با کشور عزیزمان ایران خبر داد و تاکید کرد: «ما علاقه مند هستیم کشور عزیزمان ایران از وقت خرید کالا، کار و خدمات روسیه برخوردار شود تا تبادل تجاری و روابط بین دو کشور گسترش یابد.»

بنابراین با توجه به اینکه با گذشت چند روز از این جلسه هنوز جزئیاتی از آن منتشر نشده هست؛ باید منتظر بود و دید که ماحصل این مذاکره و جلسه دو ساعته؛ آن چیزی است که ولایتی از آن به عنوان سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در کشور عزیزمان ایران نام برده است یا ماجرا نفت در برابر «کالا» یا همان «نان» است که طرف روسی از آن نام برده هست. البته توصیه جالب دیگر این است که هنوز مشخص نشده ماجرا از چه قرار هست؛ هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس دهم طی اظهارنظری ابهام آمیز، بدون توجه به گذشته نه چندان قابل اعتماد روس ها در مواجهه با ایران، به طور عجولانه ای در این باره موضع گیری کرده و گفته است:

اخیرا علی اکبر ولایتی، مشاور رهبری در امور بین الملل که البته این تنها یکی از مشاغل او از 37 شغل و سمت دیگرش هست، به روسیه سفر کرده هست. سفری که به قول او مهمتر

« در شرایطی که به ما اجازه نمی دهند نفت بفروشیم و کالای مورد نیازمان را وارد کنیم، ممنون روسیه هم هستیم که به ما کالا می دهد تا از گرسنگی نمیریم.»!

بنابراین باید بررسی کرد که نتیجه مذاکره دو ساعته علی اکبر ولایتی با ولادیمیرپوتین همان برداشت نماینده کشور عزیزمان ایران از این جلسه است یا طرف روسی مانند هر لحظه تلاش دارد از آب گل آلود به نفع منافع ملی خودش ماهی بگیرد و در شرایط تحریم؛ در قبال دریافت «نان» سرمایه مردم کشور عزیزمان ایران را با شرایط خاص تعیین کننده از سوی خودش به غارت ببرد!

البته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته در این باره اظهارکرد: « تا آنجا که من به خاطر دارم این عنوان را یکی از مقامات روس مطرح کرده و من از طرف مقامات ایرانی چنین چیزی را نشنیدم. در مورد صحت و سقم این عنوان و صلاحیت مقام روسی که چنین اظهارنظری داشته نمی توانم قضاوت کنم. به طور معمول جهت رسیدن به تفاهم نیاز است که هیات های کارشناسی به وسیله دستگاه های ذیربط بین دو کشور مبادله شوند، با یکدیگر گفت وگو کنند تا نهایتا بتوانند به یک تفاهم و قراردادی برسند که این امر مسیر طولانی است.»

نفت دربرابر غذای روسی!

پروژه شکست خورده نفت در برابر غذا

لازم به توضیح است که پروژه «نفت در برابر غذا» برنامه ای است که نخستین بار در سال 1374 با تصویب شورای امنیت شرکت ملل متحد با محوریت عراق در دنیا آشنا شد. یعنی جهت جلوگیری از ایجاد بحران های غذایی و دارویی در عراق بر اثر تحریم های بین المللی اجازه داده شد تا در قبال نفت عراق، نیازهای اولیه انسانی در اختیار دولت صدام قرار بگیرد. هر چند که بعدها به علت فساد دولتمردان عراقی ناکارآمدی این برنامه در وقت تحریم ها به اثبات رسید.

بنابراین عبدالرضا هاشم زایی، نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس هم با اعلام این توصیه که «به علت تجربه و گذشته غیرقابل اعتماد روس ها به شدت با این برنامه مخالفم»، به «ابتکار» گفت: «در طول تاریخ تجربه نشان داده که روس ها بدعهد هستند و هرگز به وعده هایشان عمل نمی کنند.

اخیرا علی اکبر ولایتی، مشاور رهبری در امور بین الملل که البته این تنها یکی از مشاغل او از 37 شغل و سمت دیگرش هست، به روسیه سفر کرده هست. سفری که به قول او مهمتر

تاریخ چندصد ساله ما نشان می دهد روس ها چه قبل از انقلاب اکتبر و وقت کمونیست ها و چه بعد از آن هر لحظه در بزنگاه ها به ما پشت کرده اند و به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند.» غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس هم در این باره با تاکید بر غیرقابل اعتماد بودن روس ها طی دوره های گذشته به «ابتکار» گفت: «هیچ وقت نه خاطرات خوشی از آمریکا داریم و نه روسیه. هر دوی آنها سر و ته یک کرباسند و به دنبال منافع ملی خودشان هستند.» این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به بیانات عجیب خادمی راجع به اینکه «باید ممنون روس ها باشیم که در قبال نفت به ما غذا می‏دهند تا از گرسنگی نمیریم»، گفت: «به هیچ وجه نباید از توافق «نفت در برابر غذا» که نمی دانم با روس ها انجام شده است یا نه خوشحال باشیم. آیا که آنها طی تاریخ گذشته نشان داده اند قابل اعتماد نیستند.»

هاشم زایی هم در ادامه بیانات خود با اشاره به عملکرد روسیه در قبال قطع نامه های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران تصریح کرد: «روسیه به همه قطعنامه های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران که به شورای امنیت فرستاد رای مثبت داده است و این هم یکی دیگر از دلایل غیرقابل اعتماد بودن روس ها در برابر ما است.» این نماینده چند دوره مجلس همچنین تاکید کرد: «نکته دوم اینکه تهاتر نفت با کالا آن هم کالای روسی را قبول ندارم، چون روس ها خودشان سیستم صنعت مونتاژ ندارند و صنایع و پروژه هایشان غربی و چینی است و حتی چین هم لوازم حساس را از غرب تهیه می کند و روس ها چیزی ندارند که به صنایع و خودروسازی و کارخانه های ما بخورد.»

نفت دربرابر غذای روسی!

فروش نفت به قیمت مورد نظر روس ها نه نفت اپک!

هاشم زایی تاکید کرد: «یعنی یک کالا که با تهاتر نفت با روسیه وارد کشورمان شود، اگر روسی باشد به درد ما نمی‏خورد؛ مگر اینکه کالاهای اساسی غذایی مثل گندم باشد که آن هم به سطح 40 تا 50 میلیارد دلار مورد نظر مردها نمی رسد.» جعفرزاده هم در ادامه مخالفت خود با این مسئله به «ابتکار» گفت: «ادعای مطرح شده است درقبال این عنوان که قرار است روس ها در ازای نفت به ما کالا بدهند؛ باید بررسی شود و اصلا جهت ما در مجلس مشخص نیست که آنها نفت را با چه قیمتی ازما می‏خواهند بگیرند چون یکی از شروطشان این است که تعیین کننده قیمت نفت خودشان هستند، نه نفت اپک.»

عضو کمیسیون برنامه وبودجه تصریح کرد: «طبق اطلاعات من تعیین نوع کالا با ما نیست و ما حق گزینش نداریم. همچنین مدت زمانی که پول ما در اختیار روس ها است و نحوه بهره و پول مشخص نیست.» جعفرزاده این نوع واکنش‌ها و نگاه را نگاه «استعماری» دانست و تاکید کرد که اصلا به این توافق خوشبین نیست. او تاکید کرد:« جهت ما همان شعار امام خمینی مبنی بر «نه شرقی نه غربی» ملاک است و هم امریکا و هم روسیه به ملت کشور عزیزمان ایران ظلم های زیادی روا داشته اند و خاطرات مردم کشور عزیزمان ایران از روسیه و آمریکا هر لحظه تلخ بوده است.»

از آنجایی که مجلس صرفا در این باره می تواند به عنوان ناظر ورود کند، هاشم زایی گفت که در صورت وجود چنین تصمیمی از طرف حاکمیت، مجلس صرفا به عنوان ناظر می تواند ورود کند و به عنوان نمونه اگر بخواهند کل نفت کشور را به کشوری بدهند و در ازای آن کالای بنجل و به درد نخور روسی یا چینی وارد کنند؛ مجلس فقط می تواند نظارت کند و وزیر را استیضاح کند و دولت را رهنمود کند ولی نیاز به قانون ندارد.

البته جعفرزاده در این باره تاکید کرد: «طبق قانون قراردادها باید به تایید مجلس برسد؛ ولی با توجه به اینکه این قرارداد از طرف دولت تهیه نشده است و یک آدم پرمشغله با 37 شغل جهت انجام این توافق به روسیه رفته هست؛ مسئله عجیبی است که باید راجع به این اقدام رمزگشایی شود.

بنابراین هاشم زایی این اقدام را درراستای منافع ملی ندانست و جعفرزاده تاکید کرد که نمایندگان مجلس نسبت به این عنوان تصویر العمل مثبتی نخواهند داشت.

ابتکار

واژه های کلیدی: ایران | روسیه | اعتماد | برنامه | آمریکا | ایرانی | برنامه | روز گذشته

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz