تقریباً دستگاه راننده لاهیجان فوریت های پزشکی

تقریباً: دستگاه راننده لاهیجان فوریت های پزشکی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ۴ در کوتاه‌ترین مدت ممکن تضمین‌های مورد نیاز را به کشور عزیزمان ایران بدهد ،

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به پیشینه و سابقه آمریکا در کارشکنی، تخطی و خروج از تعهدات دوجانبه و چندجانبه بین‌المللی به دولت کره شمالی توصیه کرد: با هوشیاری کام

۴ در کوتاه‌ترین مدت ممکن تضمین‌های مورد نیاز را به کشور عزیزمان ایران بدهد ،

قاسمی: نیازی به شعبده بازی نتانیاهو نداریم/۱+۴ در کوتاه ترین مدت ممکن تضمین های مورد نیاز را به کشور عزیزمان ایران بدهد

عبارات مهم : ایران

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به پیشینه و سابقه آمریکا در کارشکنی، تخطی و خروج از تعهدات دوجانبه و چندجانبه بین المللی به دولت کره شمالی توصیه کرد: با هوشیاری کامل در مذاکرات با آمریکا ورود کند.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی در نشست خبری این هفته خود در خصوص مواضع کشور عزیزمان ایران در رابطه با مذاکرات ایالات متحده آمریکا و کره شمالی در سطح سران دو کشور، گفت: موضع کشور عزیزمان ایران در این رابطه کاملا روشن است و تغییری در آن انجام نشده، ما علاقه مندیم در شبه جزیره کره مثل سایر نقاط دنیا صلح و ثبات و امنیت برقرار باشد و هر گامی به این روند یاری کند و نیز به توسعه اقتصادی و رفاه این منطقه از آن استقبال می کنیم.

کره شمالی با هوشیاری با آمریکا مذاکره کند

۴ در کوتاه‌ترین مدت ممکن تضمین‌های مورد نیاز را به کشور عزیزمان ایران بدهد ،

وی در عین حال تصریح کرد: با توجه به پیشینه و تاریخ واکنش‌ها و روابطی که از آمریکا می شناسیم به خاص از شخص آقای ترامپ که در مدت ریاست جمهوری اش اقداماتی مبتنی بر کارشکنی، خروج از توافق ها و قراردادها و تخطی از تعهدات انجام داده است به خاص در رابطه با برجام، نگاه خوش بینانه ای به این مساله نداریم و معتقدیم دولت کره باید با هوشیاری کامل در این خصوص برخورد کند آیا که ماهیت حاکمیت آمریکا ماهیتی نیست که بتوان خوش بینانه راجع به آن قضاوت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در رابطه با مواضع اخیر روسیه و بعضی تحلیل ها حاکی از دور شدن این کشور از کشور عزیزمان ایران در سوریه هست، گفت: تا جایی که به خاطر دارم اتفاق جدیدی در روابط ما با روسیه در رابطه با سوریه اتفاق نیفتاده و مواضع روسیه در قبال دمشق و پایتخت کشور عزیزمان ایران روشن هست. مشورت های ما در روند آستانه و مذاکرات دوجانبه ادامه دارد و روسای جمهور کشور عزیزمان ایران و روسیه اخیرا دیداری با یکدیگر داشته اند.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به پیشینه و سابقه آمریکا در کارشکنی، تخطی و خروج از تعهدات دوجانبه و چندجانبه بین‌المللی به دولت کره شمالی توصیه کرد: با هوشیاری کام

حضور کشور عزیزمان ایران در سوریه به درخواست دولت این کشور است

وی تاکید کرد: حضور کشور عزیزمان ایران در سوریه همان طور که بارها اعلام شده است به درخواست دولت این کشور و با نشانه مبارزه با تروریسم است و موفقیت هایی که در چند سال گذشته به دست آمده در همین راستاست و آنچه در مطبوعات مطرح می شود مورد تایید نیست.

قاسمی گفت: ما همکاری خود را در سوریه به خوبی ادامه می دهیم تا بازگشت صلح و امنیت و از بین رفتن تروریسم در این کشور.

۴ در کوتاه‌ترین مدت ممکن تضمین‌های مورد نیاز را به کشور عزیزمان ایران بدهد ،

نیازی به شعبده بازی نتانیاهو نداریم

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در مورد ویدئوی اخیری که از سوی نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ارتباط با کم آبی در کشور عزیزمان ایران و تلاش این رژیم جهت کمک به ملت کشور عزیزمان ایران در جهت مبارزه با این عنوان منتشر کرده است و همچنین ادعاهایی که او علیه دولت کشور عزیزمان ایران مطرح کرده ، گفت: این بار اول نیست که آقای نتانیاهو چنین کارهایی را انجام می دهد. او از این کارها زیاد انجام می دهد و بار اول نیست که از این حرف های بی ربط می زند.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به پیشینه و سابقه آمریکا در کارشکنی، تخطی و خروج از تعهدات دوجانبه و چندجانبه بین‌المللی به دولت کره شمالی توصیه کرد: با هوشیاری کام

وی با اشاره به جنایت های رژیم صهیونیستی در کشتار مردم فلسطین، گفت: آقای نتانیاهو و رژیم صهیونیستی باید دست از کشتار مردم فلسطین و جنایت هایی که هر روز انجام می دهد، بکشد و نیازی نیست که دلواپس عنوان خشکسالی در کشور عزیزمان ایران باشد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: قطعا مردم کشور عزیزمان ایران با توانمندی ها و وجود قشر فرهیخته ای که در کشور دارد توانایی حل و فصل پرسشها خود را دارد و نیازی به این شعبده بازی ها ندارد.

۴ در کوتاه‌ترین مدت ممکن تضمین‌های مورد نیاز را به کشور عزیزمان ایران بدهد ،

قاسمی با بیان اینکه نتانیاهو در سفر اخیر خود به اروپا ناکام بود و با توجه به شکستی که در این سفرها داشت و اینکه نتوانست آنها را با آمریکا در ارتباط با خروج از برجام و عوض کردن نوع نگاه آنها به این توافق بین المللی همراه کند، گفت: به همین جهت نیاز داشت که اقدام دیگری انجام دهد و در همین چارچوب اقدام اخیر که یک اقدام فریبکارانه، ریاکارانه و فرزند گانه است را انجام داد.

اتفاقات گروه ۷ نشان از تحولات تازه بین المللی است

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در ارتباط با ارزیابی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از نشست اخیر گروه هفت و اختلافاتی که بین آمریکا و شش کشور دیگر این گروه صنعتی به وجود آمد از جمله نگاه متفاوت آمریکا و دیگر کشورهای عضو در مورد برجام، تصریح کرد: من به عنوان یک دیپلمات باید خوش بین باشم و خوش بین هستم که بتوانیم نهایتا در دنیا امروز بدون آمریکا همکاری های برجامی خود را ادامه دهیم البته انتظارات ما از طرف های برابر جهت اجرای تعهدات ارزش سنگین است و آنها باید بتوانند رضایت کشور عزیزمان ایران را جلب کنند.

وی ادامه داد: آنچه که در گروه هفت شاهد آن بودیم نشان از وقوع تحولات تازه در عرصه بین الملل است و اینکه کشورهای مستقل دنیا تحمل قلدری و خودبزرگ بینی یک کشور را ندارند و به آسانی حاضر نیستند که دیکته های دیگران را با چشمان بسته بپذیرند. من فکر می کنم این اتفاقات یک توصیه خاص و مشخص در تاریخ معاصر بود و این صف بندی ها و اختلافات ناشی از تحولات و تحولات در دنیا در حال گذر است.

وی افزود: آمریکا باید بپذیرد که این کشور نیز کشوری مانند دیگر کشورهاست و یک عضوی از مجموعه شرکت ملل و در همین چارچوب باید به نظرات و تصمیمات دیگر کشورها نیز احترام بگذارد و به آنها توجه کند.

ولایتی ارتباط خوبی با وزارت خارجه دارد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ادامه این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگاری که مدعی بود آقای ولایتی تاکید دارد که کشور عزیزمان ایران باید به روسیه نزدیک تر شود و به نظر می رسد که تعداد سفرهای وی از تعداد سفرهای وزیر خارجه به روسیه زیاد باشد و آیا با توجه به این عنوان جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران فقط یک نگاه تک بعدی به یک کشور خاص دارد، گفت: آقای ولایتی از شخصیت های برجسته سیاسی کشور هستند که از جایگاه بالایی برخوردارند. ایشان ۱۶ سال وزیر امور خارجه بودند و از تجارب ارزشمندی در حوزه سیاست خارجی برخوردارند و اینکه تعداد سفرهای ایشان به روسیه بیش از تعداد سفرهای وزیر امور خارجه باشد فکر می کنم که یک آمار اشتباهی است و آمار سفرهای آقای دکتر ولایتی و ظریف به مسکو قابل مقایسه با یکدیگر نیست. وزیر امور خارجه کشورمان بارها به خاطر مسائلی مانند برجام، سوریه، تحولات دوجانبه و منطقه به روسیه سفر کرده اند و این باعث شده است که تعداد سفرهای وزیر امور خارجه به روسیه از رکورد بالایی برخوردار باشد. آقای ولایتی هم چندین سفر به روسیه داشتند، ایشان به عنوان مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در بزنگاه هایی ماموریت هایی را دنبال می کردند و مباحث سیاست خارجی را پیگیری می کنند و ایشان تا آنجا که من می دانم ارتباط خوبی با وزارت خارجه دارد و اگر منظور شما از این پرسش موازی کاری در این حوزه است باید بگویم چنین چیزی وجود ندارد و ما همه در یک مسیر در جهت تامین منافع ملی کشور حرکت می کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دوم خبرنگار گفت: من چنین تصوری را نسبت به آقای ولایتی ندارم، اینکه ایشان نگاه تک بعدی به یک کشور خاص داشته باشند، چنین تصوری نیست.

قاسمی ادامه داد: در چارچوب پرسشها و منافع ملی در حوزه سیاست خارجی اقداماتی انجام می شود و اگر تمام ابعاد این کارها را ندانیم شاید این تصور اشتباه به وجود آید که فقط به یک بعد در این عرصه توجه می شود در صورتی که چنین نیست.

ترامپ حرف های عجیب و غریب زیاد می زند

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت وگوی خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای ترامپ اخیرا در توییتی اعلام کرده که بعد از خروج آمریکا از برجام واکنش‌ها و تحرکات کشور عزیزمان ایران در منطقه عوض کردن کرده و به نوعی تا حدودی مهار شده است است گفت: آقای ترامپ حرف های عجیب و غریب زیاد می زند و در همین چارچوب سوژه کاریکاتوریست ها و طنزپردازان هست. من نمی دانم منظور آقای ترامپ از تحرک چیست درواقع مفهوم سخنان ایشان را نمی فهمم.

قاسمی با بیان اینکه آقای ترامپ حتی به تعبیر هم پیمانانش دچار خودشیفتگی و خودکامگی است و سخنانی را مطرح می کند که معمولا به وسیله یک سیاستمدار برجسته مطرح نمیشود ادامه داد: من از سخنان ایشان چیزی متوجه نمی شوم . نگاه و مواضع کشور عزیزمان ایران در مورد پرسشها منطقه، غرب آسیا و تروریسم روشن است و فکر میکنم چیزی قابل عوض کردن در ارتباط به این حوزه ها نداریم .

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: فکر می کنم احتمالا ترامپ از اتاقی به اتاق دیگر جابه جا شده است است و یا تلسکوپی که از آن از کاخ سفید به منطقه نگاه می کرده اشکال فنی پیدا کرده است.

در یک رفراندوم در یک شرایط خاص وظیفه رژیم اشغالگر قدس کاملا مشخص می شود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه نتانیاهو در سفر اخیر خود به اروپا در ارتباط با مواضع کشور عزیزمان ایران در مورد این رژیم مظلوم نمایی کرده است و این درحالی است که کشور عزیزمان ایران همواره عالی ترین راه حل جهت حل عنوان فلسطین را برگزاری رفراندوم بین مردم واقعی این منطقه عنوان کرده است تصریح کرد: نگاه ا یران به عنوان فلسطین روشن است من فکر می کنم در یک رفراندوم در یک شرایط خاص وظیفه این رژیم اشغالگر کاملا مشخص می شود.

وی با بیان اینکه مقامات رژیم صهیونیستی در جهت خصومت با کشور عزیزمان ایران و ترویج کشور عزیزمان ایران هراسی تلاش می کنند و اقداماتی را انجام می دهند تا بتوانند از این طریق یارانی را جهت خود جذب کنند گفت: عالی ترین راه کار جهت حل عنوان فلسطین راهکاری است که کشور عزیزمان ایران مطرح کرده است و به نظر می رسد تا به این مرحله برسیم این اوضاع سرکوب ادامه خواهد داشت.

امیدواریم به راه حلی جهت برداشته شدن محاصره یمن دست یابیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد مذاکرات کشور عزیزمان ایران و چهار کشور اروپایی در ارتباط با عنوان یمن گفت: تا کنون کشور عزیزمان ایران و چهار کشور اروپایی ایتالیا، آلمان، فرانسه و انگلیس دو دور مذاکره در ارتباط با عنوان یمن داشتهاند و ما با توجه به اوضاع بغرنج و پیچیده در یمن گفت وگوهایی را با این چهار کشور اروپایی شروع کرده ایم و امیدواریم به راه حلی جهت برداشته شدن محاصره از این منطقه و امداد رسانی به مردم آن که نیازهای زیادی در این زمینه دارند دست پیدا کنند.

نشست وزیران خارجه کشور عزیزمان ایران و سه کشور اروپایی را منتفی نمی دانم

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود قرار است در آینده نزدیک آقای ظریف با سه همتای اروپایی خود در برجام در ارتباط با این توافق بین المللی مشورت و دیداری داشته باشد، تصریح کرد: تماس های فشرده ای در سطوح متفاوت با مقامات کشورهای متفاوت با توجه به فرصتی که وجود دارد خواهیم داشت و آنچه که اشاره شد را نیز منتفی نمی دانیم و می تواند این دیدار در هفته های آینده در این سطح یا سطوح دیگر انجام شود. نشانه از این دیدارها رسیدن به جمع بندی نهایی است تا اینکه بتوانیم در مورد برجام تصمیم گیری کنیم.

سیاست سعودی ها نسبت به کشور عزیزمان ایران خصمانه و ماجراجویانه است

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چندی پیش رسانه های سعودی منشتر شدن خبری دروغین صحبت از گفت وگوهای مخفی بین کشور عزیزمان ایران و رژیم صهیونیستی کردند که شما آن را رد کردید، حال اخیرا یکی از شبکه های تلویزیونی رژیم صهیونیستی اعلام کرده که احتمالا سفارت سعودی در بیت المقدس بنا به درخواست بعضی از اشخاص آکادمیک عربستان افتتاح خواهد شد و نظر کشور عزیزمان ایران در این ارتباط چیست، گفت: سیاست سعودی ها نسبت به کشور عزیزمان ایران خصمانه و ماجراجویانه هست. سعودی ها تلاش می کنند که عنوان کشور عزیزمان ایران هراسی و کشور عزیزمان ایران ستیزی را با تمام توان دنبال کنند و متاسفانه هنوز پیگیری این سیاست به اشکال متفاوت در واکنش‌ها سعودی ها دیده می شود. ما می دانیم و اطلاعاتی داریم که عربستان چه مسیری را در جهت ایجاد جنگ روانی علیه کشور عزیزمان ایران و پیشبرد سیاست کشور عزیزمان ایران هراسی دنبال می کند.

وی ادامه داد: نگاه عربستان به رژیم اشغالگر صهیونیستی یک نگاه دیگری هست. سعودی ها تلاش می کنند که پنهان و گاها آشکارا در جهت جلب رضایت این رژیم قدم بردارند. سعودی ها جهت ضربه زدن به کشور عزیزمان ایران از هر ابزاری استفاده می کنند.

قاسمی با اشاره به اخبار انتشار یافته در ارتباط با نوع تعاملات عربستان با رژیم صهیونیستی، تصریح کرد: فکر می کنم این رفتارها تازه نیست، از مدتی قبل شروع شده است ولی این نوع رفتارها در نهایت با تصویر العمل جامعه اسلامی روبرو خواهد شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: بخشی از این رفتارها به پرسشها متعددی بر می گردد که سعودی ها با آن در داخل عربستان مواجه هستند.

فرانسه نباید استانداردهای دوگانه ای در ارتباط با تروریسم داشته باشد

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در ارتباط با برگزاری گردهمایی از سوی منافقین در سی ام ژوئن در فرانسه و اینکه آیا کشور عزیزمان ایران نسبت به این عنوان به مقامات فرانسوی اعتراضی کرده است یا نه؟ تصریح کرد: آنها یک گروه تروریستی هستند که سابقه انجام کارها خصمانه نسبت به ملت کشور عزیزمان ایران را در کارنامه خود دارند. آنها گه گاه این نشست ها را در فرانسه برگزار کردند که قطعا این عنوان مورد اعتراض کشور عزیزمان ایران بوده و هست. کشورهایی مثل فرانسه نباید استانداردهای دوگانه ای در ارتباط با تروریسم داشته باشند و تروریسم را به دو مقوله تروریسم خوب و بد تقسیم کنند چنان که به این گروه تروریستی اجازه دهند که در این کشور تجمعاتی را برگزار کند و در جای دیگر به محکومیت تروریسم بپردازد.

وی صدور مجوز جهت برگزاری گردهمایی منافقین را امری ناپسند و غلط بیان کرد و افزود: فکر می کنم که در یک افق مشخص این کارها چیزی جز پشیمانی جهت این کشورها به همراه نخواهد داشت.

افرادی تلاش می کنند در روابط مطلوب کشور عزیزمان ایران و عراق خلل ایجاد کنند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، بعضی از رسانه های عراقی و منطقه اقدام به انتشار اخباری مبنی بر ایجاد اختلاف بین کشور عزیزمان ایران و عراق منتشر کردند، همچنین در راهپیمایی قدس در بغداد پرچم کشور عزیزمان ایران از سوی بعضی از افراد حمل شد و این خود مجددا باعث شد که بعضی از رسانه های عراقی به کشور عزیزمان ایران حمله کنند، از دیگر سو این رسانه ها مدعی شدند که کشور عزیزمان ایران آبراه زاب به سمت عراق را مسدود کرده، تصریح کرد: روابط کشور عزیزمان ایران و عراق در چارچوب مشخصی قرار دارد. نگاه بغداد به پایتخت کشور عزیزمان ایران و نگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران به بغداد روشن هست. ما دو کشور همسایه هستیم که علاقه مند هستیم روابط مان را گسترش دهیم.

وی با اشار به شاخصه های روابط کشور عزیزمان ایران و عراق گفت: اینگونه رابطه با چنین خصوصیاتی دشمنانی دارد و افرادی تلاش می کنند که در روابط مطلوب دو کشور خلل ایجاد کنند.

قاسمی با بیان اینکه ریشه ها و چرایی کارها این دشمن های روشن هست، گفت: با شناختی که از طرف عراقی داریم فکر نمی کنیم که این تلاش های مذبوحانه بتواند آثار و تبعاتی را بر روابط دو کشور داشته باشد. در مورد بحث آب و آنچه که اشاره کردیم من اطلاع دقیق فنی ندارم و یا بعدا پاسخ این پرسش را می دهم یا اینکه شما را حواله می کنم که در ارتباط با این عنوان از دستگاه های ذیربط پرسش بپرسید.

دیدارهای روحانی در چین دیدارهای به هنگام و درستی بود

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تاکنون عضویت کامل کشور عزیزمان ایران در اجلاس شانگهای به طول کشیده و کشور عزیزمان ایران نتوانسته از عضو ناظر به عضو کامل تبدیل شود، اظهار کرد: پروسه پیوستن به اجلاس شانگهای به عنوان یک عضو کامل یک پروسه پیچیده و طولانی هست. ما اکنون عضو ناظر هستیم و جهت اینکه به عضویت آن در آییم باید پیش درآمدها و مقدماتی انجام شود، در کشور عزیزمان ایران نیز باید یکسری اقداماتی انجام شود از جمله اینکه تا آنجا که می دانم حدود ۳۰ الی ۳۱ موافقتنامه وجود دارد که کشور متقاضی که می خواهد عضو شانگهای شود باید آنها را قبول کند، اینها موافقتنامه هستند و طی کردن پروسه های مورد نیاز در مورد آنها طولانی است آیا که موافقتنامه باید در پارلمان و مجلس نیز تصویب شود و سپس مورد تایید شورای نگهبان قرار بگیرد.

وی گفت: این اسناد باید مطالعه شود و اقداماتی در این زمینه انجام شود. گام هایی را برداشته ایم، این مسیر ادامه دارد.

قاسمی همچنین با بیان اینکه اهمیت اجلاس شانگهای جهت ما روشن است به دیدارهای آقای روحانی در جریان سفر به چین جهت شرکت در این اجلاس اشاره کرد و گفت: دیدارهای صورت گرفته دیدارهای بهنگام و درستی بود و با آقای پوتین و رییس جمهور چین مذاکراتی صورت گرفت و در ارتباط با افق آینده همکاری ها با این دو کشور و همچنین عنوان برجام بحث و گفت وگو شد و در مجموع سفر سودمندی بود.

اروپا می خواهد در برجام بماند و اصرار دارد کشور عزیزمان ایران هم در برجام باقی بماند

وی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه روند مذاکرات بین کشور عزیزمان ایران و اتحادیه اروپا را در ارتباط با برجام چگونه ارزیابی می کنید و آیا کارها اروپا جهت حفظ برجام محدود به برگزاری نشست های کارشناسی با کشور عزیزمان ایران بوده؟ تصریح کرد: ما این احساس را داریم که اروپا شدیدا از وضعیتی که بعد از خروج آمریکا از برجام ایجاد شده است ناراحت است و علاقه مند به این اوضاع نبوده و نیست. آنها از خود اراده راسخی نشان می دهند که قصد دارند در برجام بمانند، این توافق حفظ شود و اصرار نیز دارند که کشور عزیزمان ایران هم در برجام باقی بماند.

اروپا باید در مذاکرات برجامی رضایت مندی کشور عزیزمان ایران را فراهم کند

قاسمی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته بین کشور عزیزمان ایران و سه کشور عضو اروپایی برجام به عنوان نماینده اتحادیه اروپا و همچنین چین و روسیه در ارتباط با برجام و حفظ آن، گفت: آنها باید در جریان این مذاکرات رضایت مندی کشور عزیزمان ایران را فراهم کنند و تضمین های مورد نیاز را جهت جبران آثار منفی خروج آمریکا از برجام را به کشور عزیزمان ایران بدهند. در درون خود اتحادیه اروپا بین کشورهای عضو در ارتباط با این عنوان جلساتی برگزار شده است و حتی اتحادیه اروپا با سایر کشورهای دنیا نیز گفت وگوها و مشورت هایی را در این زمینه داشته که بتواند با توجه به ظرفیت های موجود تعهداتی که کشور عزیزمان ایران از آنها درخواست کرده را محقق کند و بررسی کند که چگونه می تواند آن را انجام دهد.

وی ادامه داد: جهت انجام این تعهدات باید یکسری مکانیزم هایی بین کشور عزیزمان ایران و اتحادیه اروپا در مورد پرسشها مالی، بانکی، انرژی، تجارت و … ایجاد شود.

قاسمی در پاسخ به این پرسش که چندی پیش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه خبر داد که قرار است مذاکرات جدیدی بین کشور عزیزمان ایران و فرانسه صورت بگیرد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران با طرف های اروپایی در تماس بوده و خواهد بود و آن چیزی که شما به آن شکلی که مطرح کردید صحت ندارد و فکر می کنم یک جوسازی خاص با اهداف خاص هست. ما گفت وگوها و مذاکرات خود را با سه کشور اروپایی عضو برجام به نمایندگی از اتحادیه اروپا انجام داده و می دهیم. عنوان مذاکرات مشخص هست، عنوان برجام است و ما عنوان دیگری جهت مذاکره نداریم

۴+۱ باید در کوتاه ترین مدت ممکن تضمین ها و تعهدات مورد نیاز را به کشور عزیزمان ایران بدهد

وی در پاسخ به این پرسش که آیا چارچوب زمانی مشخصی جهت اتمام مذاکرات کشور عزیزمان ایران و اتحادیه اروپا در ارتباط با بحث برجام مشخص شده است است یا نه؟ گفت: مذاکرات و گفت وگوها ادامه دارد و این مذاکرات احتمالا در هفته های آتی در سطوح متفاوت ادامه پیدا می کند. اتحادیه اروپا یک مجموعه بزرگ با یک بروکراسی خاص است و ما به آنها گفته ایم که اگر در مورد عنوان برجام مصر هستند آنها در کنار چین و روسیه باید در کوتاه ترین مدت ممکن تضمین ها و تعهدات مورد نیاز را به کشور عزیزمان ایران بدهند. ما امیدواریم که اتحادیه اروپا از این وقت استفاده کند و آنها باید به این عنوان توجه داشته باشند که ما وقت زیادی نداریم و با توجه به بعضی از توطئه ها و خلف وعده ها، مردم کشور عزیزمان ایران تحمل انتظار بیش از حد را ندارند. ما امیدواریم که آنها در مناسب ترین وقت تعهدات مورد نیاز را به کشور عزیزمان ایران بدهند.

قاسمی گفت: نمی توانم وقت مشخصی را بیان کنم که ما در چه نقطه زمانی می توانیم به این تفاهم برسیم، باید کمی صبوری کرد البته تاکید می کنم که اتحادیه اروپا وقت زیادی ندارد و باید هر چه سریعتر تصمیمات مورد نیاز را اتخاذ کند.

وی در پاسخ به این پرسش که بعضی معتقدند که تصمیمات کمیسیون یکسان برجام با توجه به خروج آمریکا از این توافق بین المللی دارای اعتبار حقوقی نیست، تصریح کرد: آمریکا به صورت غیرقانونی و علی رغم موازین بین المللی از برجام خارج شده است است.

وی افزود: جهت نخستین بار جلسه کارشناسی کشور عزیزمان ایران و گروه ۱+۴ در پایتخت کشور عزیزمان ایران تشکیل شد و در این جلسه در ارتباط با مباحث متفاوت از جمله اوضاع برجام و تعهدات اروپا و سایر اعضای این توافق بین المللی نسبت به کشور عزیزمان ایران بحث و گفت وگو شد و اینکه آنها چگونه می توانند به تعهدات برجامی خود در حوزه های متفاوت عمل کنند. در این جلسه کارشناسی کارشناسانی از وزارت خارجه و دستگاه های متفاوت اقتصادی حضور داشتند، در حوزه های اقتصادی آیتم های مهمی به بحث گذاشته شد، قرار است این مذاکرات ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه این گفت وگوها در محیطی سازنده انجام شد، گفت: امیدوارم در نهایت این گفت وگوها طی روزهای آینده در سطح بالاتر برگزار شود و ادامه پیدا کند. ما امیدواریم که اعضای برجام بتوانند در جریان این مذاکرات اطمینان مورد نیاز را جهت انجام تعهدات ارزش و اتخاذ کارها مناسب جهت جبران اثرات ناشی از خروج آمریکا از این توافق بین المللی را به کشور عزیزمان ایران بدهند تا کشور عزیزمان ایران در نهایت بتواند در مورد عنوان برجام به جمع بندی برسد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست خبری که بیش از ۹۰ دقیقه طول کشید در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه بعضی از شرکت های اروپایی به علت خروج آمریکا از برجام تصمیم گرفتند که از کشور عزیزمان ایران خارج شوند و آیا با توجه به تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت خارجه، این معاونت جایگزینی جهت این شرکت ها در نظر گرفته و اقداماتی در این راستا انجام داده هست، خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: مگر شرکت های خارجی در کشور عزیزمان ایران کار می کردند؟ ما در رسانه ها می شنیدیم که شرکت خارجی نیامده که در کشور عزیزمان ایران کار کند.

قاسمی در ادامه گفت: در مورد خروج این شرکت ها و پرسشها مربوط به آن قضاوت در حال حاضر سریع هست. بعضی از شرکت های خارجی حاضر در کشور عزیزمان ایران همان طور که اشاره شد به علت خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و با توجه به سهام هایی که در آمریکا داشتند ممکن است دچار مشکلاتی شوند.

وی با اشاره به بازه زمانی ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه که در ارتباط با بحث تحریم ها وجود دارد، ادامه داد: هنوز اتفاق خاصی صورت نگرفته و از طرف دیگر باید توجه داشت نوع قراردادهایی که این شرکت ها با طرف های ایرانی داشته اند با یکدیگر متفاوت هستند، باید صبر کرد و دید که چه اتفاقاتی رخ خواهد داد و از جمله اینکه باید ببینیم نهایتا مذاکرات کشور عزیزمان ایران با اروپا به چه نتیجه ای می رسد.

قاسمی با بیان اینکه شرکت های ایرانی نیز نهایتا مطابق قراردادهایی که با این شرکت های خارجی بسته اند، عمل می کنند، ادامه داد: وزارت خارجه به عنوان تصحیح کننده روابط خارجی در عرصه اقتصاد در کنار این شرکت های ایرانی خواهد بود و کارها مورد نیاز را جهت صیانت از حقوق آنها به عمل می آورد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روز گذشته با تصمیم نمایندگان مجلس تصمیم گرفته شد که لایحه CFT به مدت دو ماه مسکوت بماند و آیا دولت با این مسکوت ماندن موافق بوده با توجه به اینکه بعضی از نمایندگان مجلس اعلام کردند که دولت با این عنوان موافق بوده است و از دیگر سو با توجه به وقت محدودی که شرکت اقدام مالی FATF به کشور عزیزمان ایران داده، تبعات این تصمیم جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران چه خواهد بود، اعلام کرد: در خصوص این لایحه حدود دو سال کار کارشناسی در ارگان های ذیربط از جمله وزارت امور خارجه، شورای امنیت ملی، وزارت اطلاعات و دستگاه های اقتصادی مربوطه انجام شده است بود، تدابیر و تفاهمات مورد نیاز در ارتباط با آن انجام شده است بود و تصور بر این بود که در روز گذشته این لایحه می تواند به تصویب برسد ولی با توجه به مخالفت تعدادی از نمایندگان محترم و اصراری که آنها داشتند که باید اصلاحات دیگری در این لایحه صورت بگیرد این تصور به وجود آمد که در صورت به رای گذاشتن این لایحه، لایحه مذکور جهت تصویب رای مورد نیاز را کسب نخواهد کرد. در مجلس نظر های مختلفی در مورد این عنوان مطرح بود. نماینده دولت حضور داشت و مواضع دولت را در مورد این لایحه مطرح کرد و به صراحت مزایای تصویب این لایحه را تشریح کرد. البته نهایتا تصمیم مجلس بر آن شد که عنوان مورد رای گیری قرار نگیرد. دو ماه وقت داده شد و قرار شد بعد از دو ماه مجددا در مورد این لایحه در صحن مجلس تصمیم گیری شود. البته جای خرسندی دارد که این لایحه در کمیسیون مربوطه به تصویب رسیده است.

امیدواریم CFT در مجلس تصویب شود

وی گفت: امیدواریم در دو ماه آینده شرایط به گونه ای باشد که این لایحه بتواند به تصویب برسد، مزایای بسیاری جهت کشور عزیزمان ایران در تصویب این لایحه وجود دارد که گواه آن کار کارشناسی جدی است که در دستگاه های متفاوت از نگاه های متفاوت در مورد آن انجام شده است است.

قاسمی در پاسخ به این پرسش که اگر این لایحه دو ماه دیگر در مجلس تصویب نشود و کشور عزیزمان ایران از لیست سیاه FATF خارج نشود، چه تبعاتی جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: یک دیپلمات باید نسبت به آینده خوش بین باشد و پیش گویی نکند. ما امیدواریم که این لایحه تصویب شود و مسئله خاصی وجود نداشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که بعضی معتقدند علت تصمیم مجلس زیاد کردن قدرت چانه زنی جهت مذاکره کنندگان ایرانی با طرف های غربی بوده هست، گفت: این گمانه زنی است که از سوی شما مطرح می شود. دولت علاقه مند بود که این لایحه هر چه سریعتر به تصویب برسد ولی متاسفانه علی رغم آنچه که خواسته ما بود این عنوان با تاخیر مواجه شد. مخالفت بعضی از نمایندگان شرایط را جهت تصویب این لایحه فراهم نکرد و در همین چارچوب تصمیم رییس مجلس و دیگر نمایندگان بر این قرار داده شد که دو ماه این لایحه را مسکوت بگذارند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد نقش معاونت اقتصادی وزارت خارجه در ارتباط با عنوان برجام، تصریح کرد: بحث برجام یک عنوان کلانی است که از سوی وزارت خارجه پیگیری می شود. معاونت اقتصادی وزارت خارجه نیز یکی از بخش های وزارتخانه است که در بعضی از حوزه ها در این ارتباط ورود دارد، آنچه که اکنون مهم است تماس های دیپلماتیک ما با سایر کشورهای دنیا در ارتباط با این عنوان هست، این تماس ها ادامه خواهد داشت، فکر می کنم در طی چند هفته آینده ما تماس های زیادی را با مقامات متفاوت کشورهای دنیا در این ارتباط خواهیم داشت. معاونت اقتصادی وزارت خارجه نیز به سهم خود در این فرآیند حضور دارد و تلاش می کند به عنوان کمک کننده به دستگاه های اقتصادی ذیربط عمل کند.

آمریکا و رژیم اشغالگر قدس بازنده میدان خواهند بود

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر نتانیاهو به اروپا و همراهی بعضی از سران کشورهای اروپایی با نگاه وی در ارتباط با حضور کشور عزیزمان ایران در منطقه و فعالیت های موشکی تهران، تصریح کرد: نگاه کشور عزیزمان ایران به مواضع بعضی از کشورهای اروپایی در این ارتباط روشن است و ما مواضع خود را جهت آنها در این زمینه تشریح کرده ایم. کشور عزیزمان ایران در منطقه به دنبال امنیت، ثبات، توسعه اقتصادی و مبارزه با تروریسم هست، تحقق امنیت در منطقه که در یک حرکت همگانی محقق می شود به نفع همه کشورهای منطقه است.

وی با اشاره به جوسازی ها و جنگ روانی که از سوی صهیونیست ها علیه کشور عزیزمان ایران صورت می گیرد، گفت: صهیونیست ها تلاش می کنند که با انجام بعضی از کارها و تحرکات اقدام به فرافکنی علیه کشور عزیزمان ایران کنند. مواضع ما جهت کسانی که از فکر و تدابیر مورد نیاز برخوردارند در بحث مبارزه با تروریسم روشن هست. آنها شاهد این تلاش ها بوده اند.

وی بار دیگر با اشاره به مواضع خصمانه آمریکا و رژیم اشغالگر صهیونیستی در ارتباط با ایران، گفت: آنها اقدام به فرافکنی علیه کشور عزیزمان ایران می کنند، تلاش های آنها بی ثمر و بیهوده است و نهایتا آمریکا و رژیم اشغالگر قدس بازنده این میدان خواهند بود.

واژه های کلیدی: ایران | ارتباط | ایرانی | وزارت خارجه | مذاکرات برجام | وزارت اطلاعات | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz